Boromeum

Otevření objektu

Dne 7. Dubna 1860 ohlásila nejdůstojnější  biskupská konsistoř duchovenstvu a věřícím následující vynešení:  „…. Nyní jest stavba a z většiny též nábytek chlapeckého semináře dokončen. Jsa pod ochranu velkého reformátora církve Milánské, svatého Karla Borromejského postaven slouti bude „Borromeaum.“

Otevře se toto Borromeaum počátkem nejbližšího školního roku tj. 1. října 1860. 

Příjmuti zde budou jinochové, kteří:

  • tělesně zdrávi a manželští jsou,
  • náklonnost k stavu duchovnímu jeví,
  • se vzornými mravy, a dobrými vlohami neunavenou pilnost spojuji, a
  • s dokonalým prospěchem pravidelně 1 nebo 2 neb 3 výminečně též vyšší třídu gymnasia odbyli.

Dále jest uvedeno, že nutno za účelem přijetí nechť každý vlastnoručně prosbu napíše, přiloživ školní vysvědčení, křestní a očkovací list a udá faru, ke které náleží. Za každého chovance co do útrat zaopatřovacích platí se za 10 měsíců 120 zlatých, 10 zlatých kapesného do úschovy představenému Boromea. Výlohy v pádu nemoce ponesou chovanci sami. Dále je vyjmenováno jaké osobní věci chovanec musí mít. Chovanci Boromea studují veřejně na zdejším cís. Kr. gymnasium, musí se však za příčinou příjmutí  v patřičný čas u slovutného ředitelství téhož gymnázia ohlásiti, a spolu se představenému Boromea se představiti.

Následkem vyzvání přihlásilo se 90 kandidátů, z nichž však jen 75 se jich přijmout mohlo. 29. září 1860 Boromeun se zasvětilo. P. biskup konal ve slavně ozdobené domácí kapli mši svatou. Po Te Deum vložil se kámen zavírací toho domu vpravo ve bráně a posvětil se. Do něho přišla chvalně známým konsistoriálním tajemníkem panem Josefem Šrůtkem sepsaná pamětní listina v české řeči, která všemi přítomnými hodnostáři podepsána byla, a na vrch deska mramorová s nápisem:
  • „A.M.D.G. Adres has sub auspicii  divi Carovi Borromaei aedificandae soboli ecclesiasticae dicatas Carolus Bor. Hanl Episcopus, Clero Populoque fideli opitulante fieri fecit. A.J.D. MDCCCLX. „
Téhož dne přibyly též školní sestry, jimž se vedení domácnosti svěřilo z kongregace chudých školních sester de Notre Dame …  a sice 3 sestry a 2 kandidátky, za jejichž službu kongregace roční odměnu 420 zl dle smlouvy dostává.

Dne 30. září byly chovancům ústavu již v plném počtu přítomným stanovy od jeho Excellencí nejdůstojnějšího pana biskupa schválené přečteny, načež oba představení ústavu od vysoce důstojného dozorce Boromea, pana kanovníka Dra. Češky ve svůj úřad uvedeni a chovancům představeni byli.
O Boromeu
Online rezervace Kompletní fotogalerie

Boromeum residence

ikonka2

+420 727 920 882
ikonka1
Špitálská 183/2 
500 03 Hradec Králové
Jak se k nám dostanete

Kontaktujte nás

Kontaktní malý
Boromeum residence - příjemné místo v historické lokalitě Hradce Králové, které dodá Vašemu pobytu tu správnou pohodu, ať se zdržíte v hotelu jeden den či týden a nebo si zvolíte pronájem bytu třeba i na celý rok.
Příjemné ubytování ve 40 moderně vybavených apartmánech v centru Hradce Králové v památkově chráněné budově s bohatou historií.  

Hotelové ubytování v centru Hradce Králové
Hotel Boromeum residence nabízí ubytování v komfortně a moderně vybavených apartmánech v centru Hradce Králové v jeho historické části, 100 m od Velkého náměstí. Ubytování nabízíme ve 3 typech apartmánů s jedním až čtyřmi lůžky. V hotelu je možné se ubytovat od jednoho dne a délka pobytu není omezena, delší pobyty jsou cenově zvýhodněny.

Pronájem bytů v centru Hradce Králové
Boromeum residence nabízí pronájem komfortně a moderně vybavených bytů (apartmánů) v centru Hradce Králové v jeho historické části, 100 m od Velkého náměstí. Pronájem nabízíme ve 3 typech jednopokojových nebo dvoupokojových bytů. Dlouhodobý pronájem bytů je možný od několika měsíců a délka není omezena.

Rádi Vás provedeme naším objektem nebo zodpovíme Vaše dotazy. Přijďte se podívat a přesvědčit se, jak citlivě a vkusně byla provedena rekonstrukce jednoho z největších objektů na starém městě v Hradci Králové.


Boromeum residence v Hradci Králové hodnocení