Boromeum

Dobrodincové Boromea

Mezi dobrodinci Borroema prvního místa zaujímá Jeho Excellenci Nejdůstojnější Pan biskup Karel Bor. Hanl P.T. jenž od roku 1853 až do roku 1860 inclus. Značnou summu 18000 zl. ku založení i vydržování ústavu vynaložiti ráčil.

Dále jsou vyjmenování další dobrodinci, mezi nimi Jeho Veličenství císař Ferdinand Dobrotivý a císařovna Marie Anna Pia celkem 5000 zl.. od Tit. Pánů kostelních a farních patronů 4977 zl (mezi nimi kníže Auesperg, Kinští, kníže Dietrchstein, svob. Pán Vlkanova a další šlechtici, obec král. věnného města Králové-Hradce stavební dříví v ceně 1500 zl…), Klášterové přispěli, jmenovitě z Broumova 1616 zl., příspěvky vysoce důstojné kapitoly slavné Konsistoře, b. semináře a bohosloveckého ústavu 1811 zl., sbírky mezi velebným duchovenstvem a věřícími diecése učiněné – dohromady 19531 zl. Celkové získaná suma činila 70571 zlatých.

Samostatně je uveden seznam dobrodinců, kteří od října 1860 až do konce listopadu 1861 bisk. Borromeu téhož ředitelstvím dary buď v naturáliích buď na hotovosti udělili. Jen pro zajímavost některé z darů ve formě naturálií – korec hrachu a korec čočky, hrozny, hrušky a ořechy, velmi vzácné knihy,  50 liber cukru a 3 měřice jablek a věrtel čočky, hrnek povidel, 2 soudky švestek, postříbřená lampa, obraz „Milosrdný Samaritán“ od chovance ústavu Chaloupky, 16 ½ libry vepřového masa, kopa vajec, violoncello i s pouzdrem, kalich mešní do kaple, 300 krásně vázaných knih, 3 bečky zemčat a 4 kachny, řada darů byla od rodičů chovanců.

K zajištění provozu Boromea existovala řada Nadací

  • Nadací pro studující a diecéze založená roku 1855 biskupem Karlem Hanlem 6825 zl
  • Nadací pro studující založená od faráře Čibuského Václava Sováka 2000 zl.
  • Nadací pro studující, založená od infulovaného arcijáhena hlavního chrámu Králové-hradeckého Františka pelikána 3000 zl
  • Nadací pro studující, založená od profesora bohosloví v Králové Hradci a bisk. Notáře, Jana Vacka  2000 zl……
a řada dalších v celkovém počtu 12, mezi nimi i Nadací založená místoředitelem Boromea Dominikem Filippem ve výši 200 zl
O Boromeu
Online rezervace Kompletní fotogalerie

Boromeum residence

ikonka2

+420 727 920 882
ikonka1
Špitálská 183/2 
500 03 Hradec Králové
Jak se k nám dostanete

Kontaktujte nás

Kontaktní malý
Boromeum residence - příjemné místo v historické lokalitě Hradce Králové, které dodá Vašemu pobytu tu správnou pohodu, ať se zdržíte v hotelu jeden den či týden a nebo si zvolíte pronájem bytu třeba i na celý rok.
Příjemné ubytování ve 40 moderně vybavených apartmánech v centru Hradce Králové v památkově chráněné budově s bohatou historií.  

Hotelové ubytování v centru Hradce Králové
Hotel Boromeum residence nabízí ubytování v komfortně a moderně vybavených apartmánech v centru Hradce Králové v jeho historické části, 100 m od Velkého náměstí. Ubytování nabízíme ve 3 typech apartmánů s jedním až čtyřmi lůžky. V hotelu je možné se ubytovat od jednoho dne a délka pobytu není omezena, delší pobyty jsou cenově zvýhodněny.

Pronájem bytů v centru Hradce Králové
Boromeum residence nabízí pronájem komfortně a moderně vybavených bytů (apartmánů) v centru Hradce Králové v jeho historické části, 100 m od Velkého náměstí. Pronájem nabízíme ve 3 typech jednopokojových nebo dvoupokojových bytů. Dlouhodobý pronájem bytů je možný od několika měsíců a délka není omezena.

Rádi Vás provedeme naším objektem nebo zodpovíme Vaše dotazy. Přijďte se podívat a přesvědčit se, jak citlivě a vkusně byla provedena rekonstrukce jednoho z největších objektů na starém městě v Hradci Králové.


Boromeum residence v Hradci Králové hodnocení